Żylaki kończyn dolnych, co to jest?

Żylaki kończyn dolnych, co to jest?

Żylaki kończyn dolnych to problem, który pojawia się u coraz większej liczby osób i występuje z przeważającą częścią u kobiet. Co wpływa na powstawanie żylaków? Nie bez znaczenia są predyspozycje genetyczne, wiek, jak również prowadzony tryb życia. Nieprawidłowa dieta, nadwaga, brak aktywności fizycznej, jak również przebywanie przez większą część dnia w pozycji stojącej lub siedzącej sprawiają, że jesteśmy znacznie bardziej narażeni na powstanie pajączków i żylaków, które są jednym z pierwszych objawów rozwijania się przewlekłej niewydolności żylnej.

Jak wyglądają żylaki?
Żylakami nazywamy rozszerzone żyły powierzchowne, które poprzez swój poskręcany kształt i uwypuklenia są widoczne gołym okiem przez skórę. Problem żylaków najczęściej dotyka żył powierzchownych, jednakże może on również dotknąć żył głębokich. Żylakom zazwyczaj współtowarzyszą objawy takie jak: nabrzmiałość i ciężkość nóg, jak również ból, który mija po wypoczynku z wysoko podniesionymi nogami. Jak powstają żylaki? Na skutek wysokiego ciśnienia krwi oraz naporu krwi na ściany żył. W takim przypadku dochodzi do powstania stanów zapalnych, co doprowadza do rozciągnięcia żył i zastoju w nich krwi. Żylaki znacznie osłabiają ściany żył, jak również zastawki żylne, co doprowadza do zwiększenia zaawansowania przewlekłej choroby żylnej.

Gdzie udać się po pomoc z żylakami?
Żylaki są oznaką problemów układu krwionośnego, dlatego gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, warto umówić się na wizytę konsultacyjną do lekarza flebologa. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi wywiad lekarski, podczas którego będzie dopytywał się o styl życia, obciążenia genetyczne, jak również niepokojące nas objawy. Następnie lekarz przeprowadzi USG Doppler, czyli badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem efektu Dopplera, dzięki któremu skontroluje stan żył i zastawek żylnych, a także prędkość przepływu krwi. Badanie USG żył Warszawa pomoże potwierdzić lub wykluczyć zakładaną diagnozę, a także wprowadzić odpowiednią profilaktykę lub leczenie.

Wszystkie opinie (9)
Rozalia
Ciekawy artykuł. Wyniosłam z niego dużo informacji.
Gosia
Ja wybrałam odpowiedniego flebologa na moje żylaki i to pomogło.
Ewelina
Mój siedzący tryb życia wpływa na powstawanie żylaków.
Dorota
Problemy żył dokuczają nawet młodym osobom.
Barbara
Niestety żylaki mnie dotyczą.
Adam
Żylaki to teraz bardzo częsty problem.
Renata
Dobry flebolog i USG Dopple to podstawa sukcesu.
Wiktoria
Warto zapobiegać powstawaniu żylaków.
Ewa
Żylaki to uciążliwy temat.
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Jonoforeza zwana także terapią jonową to niezwy...
Squash to dość młody i jednocześnie niezbyt po...
Ryzyko powstania żylaków dotyczy właściwie ka...
Leczenie kontuzji czy schorzeń ortopedycznych jes...
Nasze ciało prawie w 60% składa się z wody, tak...
Flebolog to lekarz specjalista, który zajmuje si...