Jakie są fazy snu?

Jakie są fazy snu?

Sen ma dwie podstawowe fazy, które możemy podzielić na REM, czyli sen z szybkimi ruchami gałek ocznych oraz na NREM, który znowu można podzielić aż na trzy etapy. Każda faza snu jest związana z określonymi falami mózgowymi oraz aktywnością neuronów. W czasie nocy fazy naprzemiennie się przeplatają — przechodzimy z fazy snu NREM i REM z coraz głębszymi i dłuższymi fazami REM tuż nad ranem. Prawidłowy sen ma ogromne znacznie dla funkcjonowania naszego organizmu, ponieważ wpływa na pracę naszego układu hormonalnego, mózgu, a także na naszą ogólną odporność oraz samopoczucie. To jak długo śpimy oraz jak śnimy, wpływa na nasze życie — nie tylko na nasz nastrój, ale również na nasz wygląd oraz zdrowie. Jakie są poszczególne fazy snu?

NREM, co to takiego?
NREM, czyli non-rapid eye movement to tzw. sen wielofalowy, który następuje tuż po zaśnięciu. To właśnie w tej fazie snu nasz organizm się regeneruje, a więc wyrównuje ciśnienie krwi, delikatnie obniża temperaturę ciała, jak również spowalnia pracę jelit i wyrównuje oddech. W fazie NREM gałki oczne poruszają się powoli, chociaż nasz organizm wcale nie próżnuje. W naszym ciele podczas trwania fazy NREM zachodzą wszystkie procesy regeneracyjne. Faza NREM ma aż trzy stadia: pierwsze to przejście od czuwania do snu, następnie dochodzi do lekkiego snu przed wejściem w sen głęboki i w końcu ostatnie stadium NREM to sen głęboki, dzięki któremu jesteśmy maksymalnie wypoczęci i trudno można nas obudzić. Znaczenie snów

Faza REM, jak na nas wpływa?
Faza REM, czyli rapid eye movement to faza snu, której towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych. To właśnie w fazie REM najczęściej pojawiają się marzenia senne i chociaż czasami mamy wrażenie, że sen towarzyszył nam całą noc, to jednak tak nie jest! Faza REM uważana jest za najkrótszą fazę — jest to czas, w którym nasz oddech jest nieregularny, a serce pompuje więcej krwi. Fazy snu NREM i REM występują naprzemiennie. Pierwsza faza NREM zazwyczaj trwa ok. 80 minut/100 minut p oczym następuje intensywna faza REM trwająca ok. 15 minut. Długość poszczególnych faz rośnie wraz z liczbą godzin snu, dlatego w niektórych przypadkach faza REM może nawet wydłużyć się do 40 minut.

Wszystkie opinie (0)
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne