Jakie są fazy snu?

Jakie są fazy snu?

Sen ma dwie podstawowe fazy, które możemy podzielić na REM, czyli sen z szybkimi ruchami gałek ocznych oraz na NREM, który znowu można podzielić aż na trzy etapy. Każda faza snu jest związana z określonymi falami mózgowymi oraz aktywnością neuronów. W czasie nocy fazy naprzemiennie się przeplatają — przechodzimy z fazy snu NREM i REM z coraz głębszymi i dłuższymi fazami REM tuż nad ranem. Prawidłowy sen ma ogromne znacznie dla funkcjonowania naszego organizmu, ponieważ wpływa na pracę naszego układu hormonalnego, mózgu, a także na naszą ogólną odporność oraz samopoczucie. To jak długo śpimy oraz jak śnimy, wpływa na nasze życie — nie tylko na nasz nastrój, ale również na nasz wygląd oraz zdrowie. Jakie są poszczególne fazy snu?

NREM, co to takiego?
NREM, czyli non-rapid eye movement to tzw. sen wielofalowy, który następuje tuż po zaśnięciu. To właśnie w tej fazie snu nasz organizm się regeneruje, a więc wyrównuje ciśnienie krwi, delikatnie obniża temperaturę ciała, jak również spowalnia pracę jelit i wyrównuje oddech. W fazie NREM gałki oczne poruszają się powoli, chociaż nasz organizm wcale nie próżnuje. W naszym ciele podczas trwania fazy NREM zachodzą wszystkie procesy regeneracyjne. Faza NREM ma aż trzy stadia: pierwsze to przejście od czuwania do snu, następnie dochodzi do lekkiego snu przed wejściem w sen głęboki i w końcu ostatnie stadium NREM to sen głęboki, dzięki któremu jesteśmy maksymalnie wypoczęci i trudno można nas obudzić. Znaczenie snów

Faza REM, jak na nas wpływa?
Faza REM, czyli rapid eye movement to faza snu, której towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych. To właśnie w fazie REM najczęściej pojawiają się marzenia senne i chociaż czasami mamy wrażenie, że sen towarzyszył nam całą noc, to jednak tak nie jest! Faza REM uważana jest za najkrótszą fazę — jest to czas, w którym nasz oddech jest nieregularny, a serce pompuje więcej krwi. Fazy snu NREM i REM występują naprzemiennie. Pierwsza faza NREM zazwyczaj trwa ok. 80 minut/100 minut p oczym następuje intensywna faza REM trwająca ok. 15 minut. Długość poszczególnych faz rośnie wraz z liczbą godzin snu, dlatego w niektórych przypadkach faza REM może nawet wydłużyć się do 40 minut.

Wszystkie opinie (0)
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne

Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy

Sprawność fizyczna jest niezwykle ważna dla ka...
Sine obwódki pod oczami to zazwyczaj objaw zmęcz...
Płaski, a zarazem odpowiednio umięśniony brzuch...
Kwas hialuronowy to substancja, która na stałe z...
Leczenie kontuzji czy schorzeń ortopedycznych jes...
Historie osób, które poddały się zabiegom upi...