Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

W czasie ciąży bardziej niż kiedykolwiek należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, ponieważ zły stan uzębienia może niekorzystnie odbić się na zdrowiu nienarodzonego jeszcze dziecka — w tym przypadku najgroźniejsza jest próchnica, kamień nazębny oraz choroby przyzębia. Udowodniono naukowo, że wymienione choroby mogą być bezpośrednią przyczyną niskiej masy urodzeniowej noworodka. Owe dolegliwości mogą również wywoływać przedwczesne skurcze.

Próchnica dodatkowo zwiększa ryzyko powstania zakażenia w trakcie porodu oraz tuż przed nim. W ciąży należy dokładnie myć zęby, co jednak dla wielu przyszłych mam może być problemem ze względu na krwawiące dziąsła, przez które zęby myte są zbyt krótko lub zbyt niedokładnie. Prawidłowe mycie zębów będzie kluczowe w utrzymaniu ich w dobrym stanie, który sprzyja rozwojowi dziecka. Zęby należy czyścić co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Warto wybrać pastę do zębów, która zawiera odpowiednią ilość fluoru, tj. 1000 do 1500 ppm, ponieważ wtedy chroni przed próchnicą.

Oprócz dokładnego szczotkowania nie wolno zapomnieć o nitkowaniu zębów, aby oczyścić przestrzenie pomiędzy zębami z resztek pokarmów. Jeżeli nawet przed ciążą miałaś skłonności do powstawania próchnicy, warto płukać jamę ustną specjalnym płynem z fluorem. Oczywiście nie bez znaczenia jest wybór szczoteczki do zębów. Przy krwawiących zębach lepiej jest wybrać szczoteczkę miękką (na rynku dostępne są również super miękkie) od szczoteczki średniej czy twardej. Każdą szczoteczkę należy wymieniać raz na trzy miesiące.
Oprócz prawidłowej higieny jamy ustnej należy ograniczyć spożywanie cukrów, które są zawarte w słodyczach, sokach oraz napojach gazowanych. Jeżeli jednak zjesz coś słodkiego, koniecznie umyj zęby, a w ostateczności przepłucz je ciepłą wodą. Takie działanie powinno zmniejszyć ryzyko wypłukiwania ze szkliwa substancji mineralnych, których brak może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, jak najszybciej udaj się do dentysty (dentysta Rzeszów), który wdroży niezbędne leczenie specjalistyczne.

Na terenie Rzeszowa funkcjonuje gabinet stomatologiczny PRO-FAMILIA, gdzie oferowana jest kompleksowa opieka stomatologiczna i profilaktyczna dla dorosłych i dzieci. Pacjentkom w ciąży zostanie zapewniony komfort leczenie oraz przede wszystkim bezpieczeństwo oparte na odpowiedniej organizacji procesu leczenia. W ciąży można używać delikatnych past wybielających, jednakże z profesjonalnym wybielaniem warto zaczekać aż do zakończenia ciąży. Znajdujące się w preparatach do wybielania zębów substancje mogą być szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Oprócz mycia zębów zwróć uwagę na stan swojego języka, który czyści się od tyłu do przodu, a następnie dokładnie przepłukuje się usta wodą.

Wszystkie opinie (3)
Weronika

28.09.2020

"Kołodziejczykowie" to bardzo dobry gabinet stomatologiczny. Warto przynajmniej 2 razy w roku udać się do nich na dokładną wizytę kontrolną.

Adres IP: ***.***.**.***.45

Edyta

23.09.2020

Bardzo pomocny wpis.

Adres IP: ***.**.***.***.94

Angelika

23.09.2020

Polecam Gabinet Kołodziejczykowie w Rzeszowie. Od lat z niego korzystam i od lat niezastąpiony.

Adres IP: ***.**.***.***.76

Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne

Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy