Choroby żył - skąd się biorą?

Choroby żył - skąd się biorą?

Siedzący i stojący tryb życia, mała aktywność fizyczna, częste podróże samolotem lub samochodem, chodzenie w szpilkach, a także gorące kąpiele i zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem gorących przedmiotów - wszystkie wymienione aspekty nie służą naszym nogom, a w szczególności żyłom. Zażywanie tabletek hormonalnych oraz palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu sprawiają, że na naszym ciele jeszcze szybciej pojawiają się pajączki, a nawet żylaki. Jak objawia się niewydolność żylna? 

Czym są żylaki?

Żylaki są początkiem choroby zwanej niewydolnością żylną, której głównym czynnikiem jest nadciśnienie żylne, które powstaje na skutek uszkodzenia zastawek żylnych, a także ucisku na żyły. Żylaki powstają na nogach, gdy dochodzi do zastoju krwi oraz jej cofania się w żyłach, a więc refluksu żylnego. Proces choroby związany z chorobami żył, jeżeli już się zacznie, to pozostanie z nami do końca życia, można jedynie zmienić jego postać oraz poziom nasilenia. Jeżeli zmagamy się z niewydolnością żylną, warto szybko reagować na pojawiające się zmiany, aby spowolnić proces postępowania choroby i zapobiec uciążliwym dla codziennego funkcjonowania skutkom ubocznym. Rozwijająca się niewydolność żylna w pierwszym stadium może objawić się pajączkami, a także zmianami, które nie zawsze są widoczne gołym okiem. Jednym z objawów towarzyszącym niewydolności żylnej są bolesne skurcze, a także uczucie ciężkości nóg oraz ich ciągły ból czy pojawiające się obrzęki. Jeżeli ktoś z naszej rodziny zmagał się z niewydolnością żylną, jest to dla nas znak, że należy zapisać się na wizytę kontrolną do lekarza flebologa, ponieważ choroby żylne mają również podłoże genetyczne.

Jak radzić sobie z żylakami?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej w przypadku zauważenia u siebie problemów z niewydolnością żylną, konieczne jest udanie się na wizytę kontrolną do lekarza flebologa, która przeprowadzi wywiad lekarski oraz wykonanie badanie USG Doppler, a więc ultrasonografię, dzięki której będzie mógł zobaczyć, w jakim stanie znajdują się żyły i poszczególne zastawki, co pozwoli mu podjąć dalsze kroki, mi.in. wybrać sposób leczenia, a więc leczenie profilaktyczne, farmakologiczne lub zabiegi małoinwazyjne, dzięki którym można szybko i skutecznie można pozbyć się małych i średnich zmian żylnych.

Wszystkie opinie (0)
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne

Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy