Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne

Aparat ortodontyczny nazywany też klamerkami na zęby to aparat służący do przywracania właściwego ustawienia zębów i leczenia wad zgryzu. Wyróżnia się dwa jego rodzaje - aparaty ruchome, które stosuje się u dzieci oraz aparaty stałe, skierowane do młodzieży i dorosłych. Składają się one z zamków i pierścieni mocowanych do szkliwa, które przy odpowiedniej regulacji wywierają na zęby precyzyjną, stałą siłę, pod której wpływem zmieniają one swoje położenie. Leczenie wykonywane przy ich pomocy może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, ale jest skuteczne i daje długotrwałe efekty.


Przed rozpoczęciem leczenie ortodontycznego, należy najpierw skonsultować się ze stomatologiem, który wyleczy ewentualne choroby zębów i dziąseł  i przygotuje je do założenia aparatu. Następnie należy wybrać odpowiedniego, pewnego ortodontę - ortodonta Rzeszów, który oszacuje koszty i czas leczenia, a także oceni wadę zgryzu i stwierdzi, czy zachodzi konieczność usunięcia któregoś z zębów. Na kolejnych wizytach aparat zostanie założony.

W czasie leczenie ortodontycznego jama ustna szczególnie wymaga utrzymywania w niej higieny, ponieważ zamki aparatu oraz umocowany na nich drut sprzyjają powstawaniu płytki nazębnej. Do szczotkowania zębów z aparatem należy używać specjalnych szczoteczek, których włosie uformowane jest w kształt litery V - na zewnętrznej stronie główki jest dłuższe, a wewnątrz przebiega część krótsza. Skutecznie umyją one zęby, a przy tym nie uszkodzą aparatu. Warto też korzystać z produktów, które pomogą usunąć zalegające resztki z różnych zakamarków. Można w tym celu używać specjalnych nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych czy irygatora - urządzenia czyszczącego trudno dostępne przestrzenie przy pomocy wody wystrzeliwanej pod ciśnieniem. Innymi istotnymi akcesoriami są specjalne pasty do zębów oraz wosk ortodontyczny chroniący jamę ustną przed skaleczeniem ostrymi częściami aparatu.

W czasie leczenia ortodontycznego często odczuwa się ból zębów, który uniemożliwia dokładnie gryzienie pokarmów. Warto wtedy włączyć do jadłospisu zupy krem, pasty warzywne, różnego rodzaju puree czy miękkie pulpety. Unikać natomiast należy słodyczy i produktów ciągnących się, twardych orzechów czy pestek oraz produktów barwiących, takich jak czerwone wino, kawa, buraki czy czarne porzeczki.

Wszystkie opinie (5)
Weronika

28.09.2020

Bardzo skuteczne leczenie z super efektami. Ząbki pięknie się prezentują.

Adres IP: ***.***.**.***.34

Anna

28.09.2020

"Kołodziejczykowie" to bardzo dobra placówka stomatologiczna w Rzeszowie z bardzo długim doświadczeniem. Same dobre opinie istnieją na jej temat.

Adres IP: ***.***.**.***.23

Ania

28.09.2020

Swoje leczenie ortodontyczne przeprowadzałam w gabinecie Kołodziejczykowie. Polecam.

Adres IP: ***.***.**.***.45

A.

23.09.2020

Bardzo dobry wpis.

Adres IP: ***.**.***.***.98

Nikola

23.09.2020

Leczenie ortodontyczne oparte powinno być na dobrych opiniach i doświadczeniu kliniki. Gabinet Kołodziejczykowie spełnia wszystkie warunki. Specjaliści!

Adres IP: ***.**.***.***.56

Napisz swoją opinię
Całościowa ocena: