Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne

Aparat ortodontyczny nazywany też klamerkami na zęby to aparat służący do przywracania właściwego ustawienia zębów i leczenia wad zgryzu.Wyróżnia się dwa jego rodzaje - aparaty ruchome, które stosuje się u dzieci oraz aparaty stałe, skierowane do młodzieży i dorosłych. Składają się one z zamków i pierścieni mocowanych do szkliwa, które przy odpowiedniej regulacji wywierają na zęby precyzyjną, stałą siłę, pod której wpływem zmieniają one swoje położenie. Leczenie wykonywane przy ich pomocy może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, ale jest skuteczne i daje długotrwałe efekty.


Przed rozpoczęciem leczenie ortodontycznego, należy najpierw skonsultować się ze stomatologiem, który wyleczy ewentualne choroby zębów i dziąseł (paradontoza) i przygotuje je do założenia aparatu. Następnie należy wybrać odpowiedniego, pewnego ortodontę, który oszacuje koszty i czas leczenia, a także oceni wadę zgryzu i stwierdzi, czy zachodzi konieczność usunięcia któregoś z zębów. Na kolejnych wizytach aparat zostanie założony.

W czasie leczenie ortodontycznego jama ustna szczególnie wymaga utrzymywania w niej higieny, ponieważ zamki aparatu oraz umocowany na nich drut sprzyjają powstawaniu płytki nazębnej.
Do szczotkowania zębów z aparatem należy używać specjalnych szczoteczek, których włosie uformowane jest w kształt litery V - na zewnętrznej stronie główki jest dłuższe, a wewnątrz przebiega część krótsza. Skutecznie umyją one zęby, a przy tym nie uszkodzą aparatu. Warto też korzystać z produktów, które pomogą usunąć zalegające resztki z różnych zakamarków. Można w tym celu używać specjalnych nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych czy irygatora - urządzenia czyszczącego trudno dostępne przestrzenie przy pomocy wody wystrzeliwanej pod ciśnieniem. Innymi istotnymi akcesoriami są specjalne pasty do zębów oraz wosk ortodontyczny chroniący jamę ustną przed skaleczeniem ostrymi częściami aparatu.

W czasie leczenia ortodontycznego często odczuwa się ból zębów, który uniemożliwia dokładnie gryzienie pokarmów. Warto wtedy włączyć do jadłospisu zupy krem, pasty warzywne, różnego rodzaju puree czy miękkie pulpety. Unikać natomiast należy słodyczy i produktów ciągnących się, twardych orzechów czy pestek oraz produktów barwiących, takich jak czerwone wino, kawa, buraki czy czarne porzeczki.

Wszystkie opinie (0)
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne

Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy

Ryzyko powstania żylaków dotyczy właściw...
Właściwa higiena jamy ustnej to nie tylko regula...
Flebolog to lekarz specjalista, który zajmu...
W fizjoterapii stosuje się metody leczenia wykorz...
Jonoforeza zwana także terapią jonową to niezwy...
Jazda konna oraz czynności wykonywane w stajni to...