Kiedy suchy kaszel jest powodem do niepokoju?

Kiedy suchy kaszel jest powodem do niepokoju?

Suchy kaszel jest jednym z najczęstszych objawów infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Skąd bierze się kaszel i kiedy staje się powodem do niepokoju? Kaszel jest jednym ze sposobów na oczyszczenie dróg oddechowych, a więc krtani, tchawicy i oskrzeli, z wszystkich tych rzeczy, które nie powinny się w nich znajdować, np. ze śluzu czy z ciała obcego. Tak więc można powiedzieć, że w dużej mierze kaszel spełnia funkcję ochronną, jednakże nie zawsze.

Kaszel suchy jest kaszlem nieproduktywnym, a więc nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny - jego najczęstszą przyczyną jest infekcja układu oddechowego, astma oskrzelowa, jak również dostanie się do dróg oddechowych ciała obcego. Kaszel, który towarzyszy łagodnie przebiegającym infekcjom nie jest żadnym powodem do obaw, ponieważ najczęściej ustępuje samoistnie. Jeżeli jednak pojawi się wraz z kaszlem gorączka lub ogólnie choroba ma ciężki przebieg, konieczna będzie wizyta u lekarza. 

Do wizyty u lekarza powinien również skłaniać kaszel suchy przewlekły, który trwa dłużej niż 8 tygodni - w takim przypadku warto udać się do pulmonologa https://www.rehavitae.pl/oferta/pulmonologia.html, a więc do lekarza, który specjalizuje się we wspomnianej dziedzinie. Wizyta u lekarza jest również konieczna, gdy kaszel doprowadza do bezsenności, pękania drobnych naczyń krwionośnych na spojówkach czy jego objawem są wymioty. Jeżeli suchy kaszel pojawi się u dziecka lub niemowlęcia, do lekarza koniecznie trzeba się zgłosić, gdy dziecko ma mniej niż cztery miesiące, a także gdy kaszel utrzymuje się dłużej niż tydzień u większego dziecka.
Powodem do niepokoju u niemowlęcia jest często ulewający się pokarm i wymioty, przy których kaszel może oznaczać refluks żołądkowo-przełykowy. Kontrola u lekarza będzie również potrzeba, gdy u dziecka nie ma apetytu, a także gdy jest osowiałe i na ciele zaczyna pojawiać się wysypka. Należy również uważać na kaszel szczekający u dziecka, który najczęściej pojawia się w nocy, ponieważ jest on jednym z objawów choroby krtani. 

Wszystkie opinie (0)
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne