Jazda konna a zdrowie

Jazda konna a zdrowie

Jazda konna oraz czynności wykonywane w stajni to jeden z najzdrowszych rodzajów wysiłku — o umiarkowanej intensywności, który pozwala utrzymać układ krążenia w dobrej kondycji. Regularna jazda konna przede wszystkim poprawia samopoczucie — na ten fakt składają się dwa czynniki: interakcja ze zwierzęciem oraz możliwość przebywania na świeżym powietrzu, co wspomaga dotlenienie mózgu i układ odpornościowy. Jazda konna wzmaga wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, jak również zmniejsza ryzyko chorób serca.

 

Hipoterapia, czyli metoda rehabilitacji ruchowej prowadzona jest z udziałem konia, pomaga poprawić koordynację ruchów, refleks i pewność siebie osób niedowidzących lub niewidzących. Hipoterapia polecana jest również osobom, które jeżdżą na wózku, ze względu na poprawienie trawienia oraz pobudzenie pracy wątroby — umiarkowany ruch całego ciała poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych.

 

Jazda konna polecana jest przez wielu lekarzy przez wzgląd dla poprawy postawy, wzmocnienie mięśni grzbietu i kręgosłupa. U jeźdźca szczególnie intensywnie pracują nie tylko uda i łydki, ale również górne partie mięśni, co pozwala wyszczuplić sylwetkę — godzina jazdy konnej pozwala spalić już od 300 do 650 kalorii, oczywiście w zależności od intensywności ćwiczeń. Ponadto nie bez znaczenia są te chwile, kiedy oporządzamy i czyścimy konia, a także sprzątamy stajnię.

 

Jazda konna rozwija wrażliwość, intuicję oraz empatię, bo ze zwierzęciem nie będziemy porozumiewać się słowami — jest to rozrywka fizyczna, ale również intelektualna, która wzmacnia poczucie samodzielności, niezależności oraz odpowiedzialności. Dodatkowo można nauczyć się cierpliwości, szczególnie w przypadku, gdy koń lubi mieć swoje zdanie.

Najważniejszym aspektem jazdy konnej są właściwości lecznicze — hipoterapię zaleca się w walce z dziesiątkami chorób i różnorodnych przypadłości, np.: autyzmem, rozszczepieniem kręgosłupa, problemach z uczeniem się, w terapii uzależnień i w terapii stresu pourazowego.

 

Należy jednak pamiętać, że oprócz superlatywów istnieją też mniej optymistyczne skutki uprawiania jazdy konnej, a są nimi mianowicie upadki — z konia się również spada, a jeździectwo należy do bardzo urazowego sportu.

 

W regionie województwa podkarpackiego istnieje możliwość zaplanowania wakacji na obozach jeździeckich organizowanych przez Siedlisko Janczar w Pstrągowej. Na profesjonalnych obozach jeździeckich można nabyć umiejętności jazdy konnej od podstaw, jak i doskonalić nabyte już wcześniej umiejętności. Zgłaszać mogą się dzieci w bardzo rozległym przedziale wiekowym — od 10 do 17 lat. Organizatorzy posiadają kompleksowe wyposażenie sprzętowe oraz konie, które są dostosowane do poziomu zaawansowania poszczególnych dzieci. Ponadto Siedlisko Janczar dysponuje komfortową bazą noclegową i gastronomiczną, pełnowymiarową ujeżdżalnią, jak również zapleczem rekreacyjno-sportowym. Oprócz zajęć praktycznych związanych z jazdą konną kursanci będą wypoczywać i korzystać z wszelakiego typu atrakcji, m.in.: warsztatów edukacyjnych czy wypraw dydaktyczno-przyrodniczych. Pobyt na obozie jeździeckim „wakacje w siodle” to gwarancja kompleksowego wsparcia z zakresu poszerzenia umiejętności jeździeckich, jak i bezpieczeństwo nauki oraz kompetencja osób prowadzących zajęcia.

Wszystkie opinie (0)
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne

Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy

Pojawienie się zmarszczek jest naturalnym efektem...
W fizjoterapii stosuje się metody leczenia wykorz...
Ból kręgosłupa w dzisiejszych czasach pos...
Jonoforeza zwana także terapią jonową to niezwy...
Jazda konna oraz czynności wykonywane w stajni to...
Pobyt w szpitalu czy zapewnienie kompleksowej opie...