Jazda konna a zdrowie

Jazda konna a zdrowie

Jazda konna oraz czynności wykonywane w stajni to jeden z najzdrowszych rodzajów wysiłku — o umiarkowanej intensywności, który pozwala utrzymać układ krążenia w dobrej kondycji. Regularna jazda konna przede wszystkim poprawia samopoczucie — na ten fakt składają się dwa czynniki: interakcja ze zwierzęciem oraz możliwość przebywania na świeżym powietrzu, co wspomaga dotlenienie mózgu i układ odpornościowy. Jazda konna wzmaga wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, jak również zmniejsza ryzyko chorób serca.

 

Hipoterapia, czyli metoda rehabilitacji ruchowej prowadzona jest z udziałem konia, pomaga poprawić koordynację ruchów, refleks i pewność siebie osób niedowidzących lub niewidzących. Hipoterapia polecana jest również osobom, które jeżdżą na wózku, ze względu na poprawienie trawienia oraz pobudzenie pracy wątroby — umiarkowany ruch całego ciała poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych.

 

Jazda konna polecana jest przez wielu lekarzy przez wzgląd dla poprawy postawy, wzmocnienie mięśni grzbietu i kręgosłupa. U jeźdźca szczególnie intensywnie pracują nie tylko uda i łydki, ale również górne partie mięśni, co pozwala wyszczuplić sylwetkę — godzina jazdy konnej pozwala spalić już od 300 do 650 kalorii, oczywiście w zależności od intensywności ćwiczeń. Ponadto nie bez znaczenia są te chwile, kiedy oporządzamy i czyścimy konia, a także sprzątamy stajnię.

 

Jazda konna rozwija wrażliwość, intuicję oraz empatię, bo ze zwierzęciem nie będziemy porozumiewać się słowami — jest to rozrywka fizyczna, ale również intelektualna, która wzmacnia poczucie samodzielności, niezależności oraz odpowiedzialności. Dodatkowo można nauczyć się cierpliwości, szczególnie w przypadku, gdy koń lubi mieć swoje zdanie.

Najważniejszym aspektem jazdy konnej są właściwości lecznicze — hipoterapię zaleca się w walce z dziesiątkami chorób i różnorodnych przypadłości, np.: autyzmem, rozszczepieniem kręgosłupa, problemach z uczeniem się, w terapii uzależnień i w terapii stresu pourazowego.

 

Należy jednak pamiętać, że oprócz superlatywów istnieją też mniej optymistyczne skutki uprawiania jazdy konnej, a są nimi mianowicie upadki — z konia się również spada, a jeździectwo należy do bardzo urazowego sportu.

 

W regionie województwa podkarpackiego istnieje możliwość zaplanowania wakacji na obozach jeździeckich organizowanych przez Siedlisko Janczar w Pstrągowej. Na profesjonalnych obozach jeździeckich można nabyć umiejętności jazdy konnej od podstaw, jak i doskonalić nabyte już wcześniej umiejętności. Zgłaszać mogą się dzieci w bardzo rozległym przedziale wiekowym — od 10 do 17 lat. Organizatorzy posiadają kompleksowe wyposażenie sprzętowe oraz konie, które są dostosowane do poziomu zaawansowania poszczególnych dzieci. Ponadto Siedlisko Janczar dysponuje komfortową bazą noclegową i gastronomiczną, pełnowymiarową ujeżdżalnią, jak również zapleczem rekreacyjno-sportowym. Oprócz zajęć praktycznych związanych z jazdą konną kursanci będą wypoczywać i korzystać z wszelakiego typu atrakcji, m.in.: warsztatów edukacyjnych czy wypraw dydaktyczno-przyrodniczych. Pobyt na obozie jeździeckim „wakacje w siodle” to gwarancja kompleksowego wsparcia z zakresu poszerzenia umiejętności jeździeckich, jak i bezpieczeństwo nauki oraz kompetencja osób prowadzących zajęcia.

Wszystkie opinie (1)
anita

20.03.2019

Jeśli zastanawiasz się, gdzie spędzić wakacje, aby zarazem odpocząć, spędzić niezapomniany czas, poznać wspaniałych ludzi, a przy tym nauczyć się nowych rzeczy to bardzo polecam zapoznać się z ofertą siedliska Janczar. Organizowane są profesjonalne obozy jeździeckie, na których można nabyć umiejętności jazdy konnej od podstaw, jak i doskonalić nabyte już wcześniej umiejętności. Zgłaszać można dzieci w bardzo rozległym przedziale wiekowym - od dziesięciu do siedemnastu lat. Obóz jeździecki to doskonała aktywność dla wszystkich samodzielnych, ciekawych świata dzieci - zarówno rozpoczynających przygodę z jeździectwem, jak i jeżdżących konno od dawna. Moja córeczka jest bardzo szczęśliwa, że mogła uczestniczyć właśnie w tym obozie jeździeckim, nie tylko nabyła nowych umiejętności ale także poznała nowe, wartościowe osoby,

Adres IP: **.***.**.***.154

Napisz swoją opinię
Całościowa ocena: