Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła dermatoza, która często jest nazywana wypryskiem atopowym lub egzemą. Choroba ta charakteryzuje się zaczerwienieniem i suchością skóry, silnym świądem, łuszczeniem się oraz podatnością na nawrotowe zakażenia bakteryjne.

Czym charakteryzuje się AZS?

Dermatolodzy i alergolodzy opisują AZS jako stan zapalny skóry, który występuje naprzemiennie z okresami nasilenia objawów oraz poprawy. Towarzyszy temu uporczywy i nawracający świąd oraz zliszajowacenie skóry. Atopowe zapalenie skóry związane jest z chorobami atopowymi, które mają podłoże genetyczne i są spowodowane nieprawidłową reakcją układu odpornościowego. Istotnym czynnikiem w rozwoju choroby jest nadreaktywność komórek Langerhansa, prowadząca do nadprodukcji przeciwciał IgE.

Kogo najczęściej dotyka AZS?

Według najnowszych badań, w Polsce AZS dotyka około 15% dzieci, a prawie 20% noworodków otrzymuje taką diagnozę. Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj rozwija się między 3. a 6. miesiącem życia. Około 40% dzieci doświadcza całkowitego ustąpienia objawów w miarę dorastania, jednak u niektórych osób choroba może nawracać w wieku dorosłym.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Z uwagi na wrodzony charakter choroby, AZS może utrzymywać się przez wiele lat, a nawet przez całe życie. Główne objawy to zaczerwienienie i suchość skóry, intensywny świąd, łuszczenie się oraz skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych. Przy AZS 100% przypadków obserwuje się lichenizację (pogrubienie) naskórka. Najczęściej zmiany lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, ale mogą obejmować całe ciało (erytrodermia). Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą inne choroby atopowe, takie jak astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek. Charakterystycznym objawem może być również objaw Dennie-Morgana.

Zobacz również:

Wszystkie opinie (0)
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne