Scaling i piaskowanie czyli dbanie o higienę jamy ustnej

Scaling i piaskowanie czyli dbanie o higienę jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej to nie tylko regularne mycie zębów i stosowanie odpowiednich kosmetyków (nici czy płynów). To także profesjonalne zabiegi stomatologiczne, które pomogą zachować piękny i zdrowi uśmiech przez bardzo długi czas. Zabiegami tymi są piaskowanie oraz scaling. Na czy polegają? Jakie korzyści za sobą niosą?

Scaling to zabieg, który należy do profilaktyki stomatologicznej. Jego celem jest usunięcie gromadzącego się wokół szyjek zębowych kamienia nazębnego (nad i pod dziąsłami).
Skąd w ogóle na zębach kamień? Pojawia się on poprzez niedokładne czyszczenie zębów z resztek jedzenia. Zalegające na dziąsłach i zębach bakterie mogą podrażniać dziąsła i wywołać stan zapalny. W efekcie tego zaniedbania może dojść do zaniku kości wokół zęba , czego efektem jest najczęściej próchnica. Scaling to działanie zapobiegające tego typu powikłaniom.


W stomatologii rozróżnia się dwa sposoby scalingu wykonywanego przy pomocy ultradźwięków:
- naddziąsłowy - usuwanie kamienia nazębnego z korony zęba. Pod wpływem ultradźwięków i wody złogi odchodzą od powierzchni zęba. Następnym krokiem jest polerowanie, dzięki któremu ząb zostaje wygładzony i zabezpieczony przed pojawieniem się osadu.
- poddziąsłowy - tutaj usuwa się kamień zbierający się pod dziąsłami. Dzięki zastosowaniu kiretu możliwe jest oczyszczenie każdej szczeliny. Potem zęby są poddawane polerowaniu oraz, opcjonalnie, fluoryzacji.

Czy każdy może poddać się scalingowi? Niestety nie. Istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia tego zabiegu: osteoporoza,posiadanie rozrusznika serca,występowanie głębokich kieszeni dziąsłowych,ciąża.
W przypadku występowania powyższych okoliczności, warto skonsultować się z dentystą i skorzystać z tradycyjnej metody scalingu.
Piaskowanie zębów to z kolei zabieg, który polega na usunięciu przebarwień oraz osadów. Wykonuje się go w celu uzupełnienia scalingu. Kiedy szczególności powinieneś skorzystać z piaskowania zębów?
- palisz papierosy
- pijesz dużo herbaty bądź kawy
- nosisz stały aparat ortodontyczny
- masz stłoczone zęby, których czyszczenie jest dość problematyczne
- regularnie wybielasz zęby

Tak, jak w przypadku scalingu, tak i w przypadku piaskowania istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu. Są to wrzody wątroby lub żołądka, astma czy stan zapalny jamy ustnej.
Piaskowanie zębów i scaling to doskonała profilaktyka stomatologiczna. Jeśli chcesz naprawdę dobrze zadbać o zdrowie zębów i dziąseł, zdecyduj się na te zabiegi. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.kolodziejczykowie.pl/uslugi/stomatologia-zachowawcza

Wszystkie opinie (5)
Weronika

28.09.2020

W gabinecie stomatologicznym "Kołodziejczykowie" leczenie zębów jest na wysokim poziomie.

Adres IP: ***.***.**.***.67

Ewa

28.09.2020

Polecam gabinet "Kołodziejczykowie". Świetna jakość obsługi pacjenta.

Adres IP: ***.***.**.***.45

Basia

23.09.2020

Wybieram się właśnie na piaskowanie zębów. Przydał mi się ten artykuł.

Adres IP: ***.**.***.***.87

Ada

23.09.2020

Pomocny artykuł, bardzo mi się przyda jego treść.

Adres IP: ***.**.***.***.24

Łukasz

21.04.2020

Ciekawy artykuł, nie miałem bladego pojęcia o takiej metodzie a już tym bardziej że wykonują go w zasadzie pod nosem bo akurat w PF mam stomatologa, na pewno zapytam.

Adres IP: **.***.**.***.63

Napisz swoją opinię
Całościowa ocena: