Pobyt w szpitalu czy zapewnienie kompleksowej opieki to czasami zbyt mało, aby pacjent miał szansę w pełni wrócić do zdrowia, czy chociażby odzyskać część sprawności, którą posiadał przed chorobą. W przypadku osób, które uległy wypadkowi, udarowi lub walczą z ciężką chorobą konieczna jest rehabilitacja, czyli proces, którego celem jest pomoc w przywróceniu maksymalnej sprawności, która pozwoli choremu samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. Dla lepszego efektu zaleca się udzielanie rehabilitacji przez specjalistów, takich jak: fizjoterapeuci, logopedzi, psycholodzy, pielęgniarki oraz muzykoterapeuci.
Klasyczny model rehabilitacji zakłada, że powinna być ona:
↓powszechna - może z niej skorzystać każdy, kto tylko jej potrzebuje;
↓wczesna - im wcześniej zostaną podjęte działania, tym większe szanse, że pacjent odzyska swoją dawną sprawność;
↓kompleksowa - powrót do zdrowia powinien odbywać się pod okiem specjalistów;
↓ciągła - rehabilitacja to proces, który powinien trwać odpowiednio długo.
Pomocy w powrocie do dawnej sprawności potrzebują osoby z różnymi schorzeniami i chorobami, jednakże najczęściej ta forma leczenie stosowana jest w przypadku osób po udarze mózgu, zawale serca czy poważniejszych złamaniach kończyn.
Jako, że sposób i zakres rehabilitacji zależy od indywidualnego stanu i potrzeba pacjenta, można ją podzielić na:
↓neurologiczną,
↓kardiologiczną,
↓pulmonologiczną,
↓specjalistyczną.
Szczególnie polecana jest forma rehabilitacji w specjalnych ośrodkach oraz oddziałach, ponieważ jest ona bardziej intensywna, jak również zapewnia kompleksową opiekę. Chory może liczyć na badania lekarskie, wypisanie recepty czy wydanie zaleceń terapeutycznych.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie firmy