Kiedy powinno korzystać się z rehabilitacji?

Kiedy powinno korzystać się z rehabilitacji?

Niektóre kontuzje, urazy, czy schorzenia powodują, że sam pobyt w szpitalu okazuje się niewystarczający do tego aby pacjent mógł odzyskać zdrowie w pełni. Właśnie dlatego wielu pacjentom lekarze zalecają rehabilitację. Na czym ona polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Rehabilitacja - czym jest?
Rehabilitacja jest kompleksowym procesem działań stosowanym wobec osób niepełnosprawnych psychicznie lub fizycznie. Jej głównym celem jest przywrócenie sprawności w stopniu pełnym lub maksymalnie możliwym do osiągnięcia. Zazwyczaj wprowadza się ją dopiero po zakończeniu innych terapii, jednak jest niezwykle ważna i nie należy jej bagatelizować.
Im wcześniej zostanie wprowadzona, tym większe prawdopodobieństwo, że chory odzyska dawną sprawność. Rehabilitacja powinna być prowadzona zawsze przez odpowiedniego specjalistę, a jej rodzaj powinien zostać dopasowany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Z pomocy rehabilitacyjnej może skorzystać każdy, kto tego potrzebuje. Najczęściej stosuje się ją w przypadku osób po przebytych chorobach, na przykład udarze czy zawale serca, a także po złamaniach i kontuzjach.

Rodzaje rehabilitacji
Rodzaj rehabilitacji dostosowuje się do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Można wyróżnić między innymi:
- rehabilitację ruchową - mającą na celu usprawnienie układu kostno-mięśniowego,
- rehabilitację neurologiczna - stosowaną u osób z zaburzeniami funkcji mózgu,
- rehabilitację kardiologiczną - wykonywaną najczęściej u pacjentów po zawale serca,
- rehabilitację pulmonologiczną - przeznaczoną dla osób po przebytych chorobach układu oddechowego,
- rehabilitację specjalistyczną - wymaganą przez m.in. osoby niewidome, mające problemy ze słuchem lub mową czy u kobiet po zabiegu mastektomii.

Rehabilitację można przeprowadzać u osób dorosłych, jak również u dzieci. Rehabilitację można wykonywać w ramach ubezpieczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety zazwyczaj wiąże się to z długim czasem oczekiwania, dlatego duża liczba pacjentów szuka pomocy w prywatnych placówkach, takich jak Rehavitae w Ostrowcu Świętokrzyskim - ortopeda Ostrowiec Świętokrzyski . Im wcześniej zostanie podjęta terapia tym lepsze szanse na pełne wyleczenie, dlatego nie warto zwlekać.

Wszystkie opinie (1)
Magdalena

28.09.2020

Rehabilitacja przeprowadzona w klinice Rehavitae przyniosła mojej córce bardzo wiele korzyści. Stwierdzono u niej znaczną poprawę.

Adres IP: ***.***.**.***.98

Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne

Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy