Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Nadpotliwość to bardzo częsty problem, który może dotyczyć nawet 3 proc. społeczeństwa. Jest to problem zdrowotny, ponieważ może przyczyniać się m. in. do infekcji grzybiczych. Największą trudnością, jaka dotyka osoby z nadpotliwością jest dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Przypadłość ta może w znaczny sposób skomplikować życie, a osoby pozostawione bez pomocy często popadają w lęk społeczny i depresję. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym można walczyć z nadmiernym poceniem. Coraz większą popularnością cieszy się neurotoksyna. 

Dlaczego się pocimy?
Pocenie się to naturalna reakcja organizmu, której doświadcza każdy z nas. Pomaga pozbyć się ciepła z organizmu, regulując tym samym jego temperaturę i nie doprowadzając do przegrzania. Objawia się w szczególności podczas wysokich temperatur, na wskutek wysiłku fizycznego czy w przypadku stresujących sytuacji. O nadpotliwości, która jest poważnym problemem, mówimy wtedy, kiedy gruczoły potowe zaczynają produkować tak dużą ilość potu, że przeszkadza to w normalnym funkcjonowaniu. Mokre plamy na ubraniach czy wilgotne dłonie wywołują nie tylko dyskomfort fizyczny, ale również poczucie wstydu. Utrudniają też funkcjonowanie np dzieciom, które nie mogą utrzymać w dłoni długopisu czy kredki. Pacjenci z nadpotliwością mają nierzadko problem w relacjach towarzyskich i biznesowych. W wielu przypadkach wycofują się one z życia społecznego a nawet popadają w depresję. 

Jak leczyć nadpotliwość?
Nadpotliwość może być leczona na różne sposoby. Większość osób w pierwszej kolejności sięga po antyperspiranty, jednak te, które są dostępne w drogeriach zazwyczaj są nieskuteczne. Pomocne mogą być blokery potu, jednak w wielu przypadkach i one zawodzą.
Najskuteczniejsze efekty przynosi odpowiednie leczenie. Obecnie coraz rzadziej zaleca się leki doustne, ponieważ mogą powodować one wiele niepożądanych działań, jak na przykład zwolnienie pracy serca, czy zatrzymanie moczu. Poza tym ich stosowanie jest uzasadnione w przypadkach, gdy nadpotliwość dotyczy całego ciała. Wiele osób zmaga się jedynie z miejscową nadpotliwością, na przykład w obrębie pach lub dłoni - leczenie nadpotliwości dłoni, dlatego ograniczenie wydzielania potu na powierzchni całego ciała nie jest koniecznością. 
Istnieją również metody chirurgiczne, polegające na wycięciu powierzchni z największą liczbą gruczołów potowych lub zablokowania pnia współczulnego – tzw. sympatektomia. To jednak najbardziej inwazyjne metody, wymagające znieczulenia ogólnego, obarczone dużym ryzykiem. 

Neurotoksyna nie tylko na zmarszczki?
Skuteczne efekty w leczeniu przynosi neurotoksyna, znana powszechnie pod nazwą botox. Większość osób kojarzy tę substancję wyłącznie ze sposobem na niwelowanie zmarszczek, jednak jej zastosowanie jest znaczne bardziej wszechstronne. Wykorzystywana jest na wiele sposobów w medycynie estetycznej, dermatologii, okulistyce , neurologii, urologii. W zależności od wielkości dawki i sposobu jej podania, może być dla człowieka toksyczna lub wywołać pożądany efekt terapeutyczny.
W leczeniu nadpotliwości wykorzystuje się zdolność toksyny botulinowej do blokowania acetylocholiny, która m. in. pośrednio stymuluje wytwarzanie potu. W efekcie, połączenia nerwowe odpowiadające za wydzielanie potu zostają zablokowane. Taki zabieg przynosi niemal natychmiastową ulgę i pomaga pozbyć się przykrego problemu. Zabieg może być wykonywany niemal na każdym obszarze ciała. Najczęściej stosuje się go w leczeniu nadpotliwości pach, dłoni i stóp, które u wielu osób stanowią najbardziej problematyczne w kwestii pocenia strefy. Zabieg pozwala pozbyć się problemu z poceniem w wybranych partiach ciała na okres 6-12 miesięcy, w zależności od indywidualnych uwarunkowań.
Więcej informacji o leczeniu nadpotliwości neurotoksyną dostępnych jest na stronie www.drparda.com.pl 

Wszystkie opinie (6)
Damian
U mnie leczenie nadpotliwości botoksem przez panią dr Pardę bardzo dobrze się sprawdziło. Już nie doskwiera mi ten problem, z którym tak się męczyłem.
Fabian
Wielu osobom przydadzą się informacje z tego artykułu.
Sara
Botoks pełni zbawienną funkcję jeśli chodzi o nadpotliwość.
Waldemar
Polecam leczenie botoksem każdej osobie, którą dręczy nadpotliwość. Prosty i skuteczny zabieg a niesie za sobą ogromną ulgę.
Nadia
Bardzo zaciekawił mnie ten artykuł, z tego co napisane wynika że ta metoda ma także małe ograniczenia co do wieku pacjenta. Zadziwia mnie jakie możliwości niesie medycyna w dzisiejszych czasach.
Hania
Nadpotliwość to przykry problem, który niemal wyłączył mnie z relacji społecznych. leczenie za pomocą botoksu to bardzo skuteczna metoda i nie szkodliwa dla organizmu przede wszystkim. Nie usuwa co prawda raz na zawsze problemu ale pozbywamy się go na długi czas.
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne

Oceń placówkę
jako pierszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy

Skleroterapia to zabieg szybki i bezpieczny dla pa...
Jonoforeza zwana także terapią jonową to niezwy...
Ginekologia estetyczna https://www.drparda.com.pl/...
Praca stojąca, jak i praca siedząca negatywnie w...
Uporczywy ból kręgosłupa https://www...
Niektóre kontuzje, urazy, czy schorzenia powoduj...