Jak praca stojąca wpływa na krążenie żylne?

Jak praca stojąca wpływa na krążenie żylne?

Praca stojąca, jak i praca siedząca negatywnie wpływają na krążenie żylne, dlatego większość wykonywanych zawodów, np. chirurg, fryzjer, operator maszyny, czy informatyk — wszystkie one wiążą się z ryzykiem przewlekłej choroby żył. Dlaczego tak się dzieje?

Żyły stanowią ważną część układu krwionośnego, ponieważ umożliwiają transport krwi odtlenowanej. Warto wiedzieć, że w żyłach krew płynie inaczej niż w tętnicach, a więc od tkanek do serca — często jest to ruch przeciwnie działający do siły grawitacji. W prawidłowych warunkach w żyłach występują zastawki, które przepuszczają krew tylko w kierunku serca, uniemożliwiając jej cofanie się, natomiast jeżeli zastawki utraciły swoją szczelność, może dojść do cofania się krwi, która będzie zalegała w żyłach.

Praca stojąca jest równie szkodliwa dla stanu naszych żył, co praca siedząca, jednakże nie jest to temat zbytnio nagłaśniany. Ponad 30% społeczeństwa pracuje codziennie 8 godzin stojąc — w związki z takim trybem pracy uskarżają się na silne bóle nóg, kręgosłupa https://www.rehavitae.pl/blog/dyskopatia.html  i karku. Po latach pracy w pozycji stojącej pojawiają się nie tylko problemy natury ortopedycznej, ale również i naczyniowej. Pojawiają się obrzęki stóp, kurcze mięśni, a także na nogach zaczynają pojawiać się żylaki.

Praca w pozycji stojącej sprzyja zastojowi krwi w żyłach kończyn dolnych, ponieważ w taki sposób krew nie odpływa w kierunku serca. Konsekwencją takiego stanu są obrzęki, uczucie ciężkości oraz postępujące żylaki. Zaleganiu krwi w nogach zapobiegnie noszenie w pracy pończoch lub podkolanówek uciskowych. Ważne jest, aby w pracy nie stać cały czas nieruchomo. Jeżeli zauważymy u siebie objawy niewydolności żylnej, natychmiast należy wybrać się do doświadczonego lekarza flebologa, który wykona badanie USG żył  doppler i dokona analizy stanu żył oraz poszczególnych zastawek.

W trakcie pracy stojącej warto co kilka minut zmieniać pozycję ciała i poruszać żwawo nogami — gimnastyka nóg działa przeciwobrzękowo i zmniejsza ryzyko powstawania żylaków. Po powrocie do domu warto leżeć z nogami opartymi o ścianę, aby zlikwidować wszelkie powstałe obrzęki. Skuteczne w usuwaniu obrzęków jest również polewanie ich chłodnym strumieniem wody, a także wykonywanie masażu. Na zmęczone nogi dobrze robi spacer, pływanie, a także rekreacyjna jazda na rowerze.

Wszystkie opinie (0)
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne

Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy
Oceń placówkę
jako pierszy