Jak praca stojąca wpływa na krążenie żylne?

Jak praca stojąca wpływa na krążenie żylne?

Praca stojąca, jak i praca siedząca negatywnie wpływają na krążenie żylne, dlatego większość wykonywanych zawodów, np. chirurg, fryzjer, operator maszyny, czy informatyk — wszystkie one wiążą się z ryzykiem przewlekłej choroby żył. Dlaczego tak się dzieje?

Żyły stanowią ważną część układu krwionośnego, ponieważ umożliwiają transport krwi odtlenowanej. Warto wiedzieć, że w żyłach krew płynie inaczej niż w tętnicach, a więc od tkanek do serca — często jest to ruch przeciwnie działający do siły grawitacji. W prawidłowych warunkach w żyłach występują zastawki, które przepuszczają krew tylko w kierunku serca, uniemożliwiając jej cofanie się, natomiast jeżeli zastawki utraciły swoją szczelność, może dojść do cofania się krwi, która będzie zalegała w żyłach.

Praca stojąca jest równie szkodliwa dla stanu naszych żył, co praca siedząca, jednakże nie jest to temat zbytnio nagłaśniany. Ponad 30% społeczeństwa pracuje codziennie 8 godzin stojąc — w związki z takim trybem pracy uskarżają się na silne bóle nóg, kręgosłupa https://www.rehavitae.pl/blog/dyskopatia.html  i karku. Po latach pracy w pozycji stojącej pojawiają się nie tylko problemy natury ortopedycznej, ale również i naczyniowej. Pojawiają się obrzęki stóp, kurcze mięśni, a także na nogach zaczynają pojawiać się żylaki.

Praca w pozycji stojącej sprzyja zastojowi krwi w żyłach kończyn dolnych, ponieważ w taki sposób krew nie odpływa w kierunku serca. Konsekwencją takiego stanu są obrzęki, uczucie ciężkości oraz postępujące żylaki. Zaleganiu krwi w nogach zapobiegnie noszenie w pracy pończoch lub podkolanówek uciskowych. Ważne jest, aby w pracy nie stać cały czas nieruchomo. Jeżeli zauważymy u siebie objawy niewydolności żylnej, natychmiast należy wybrać się do doświadczonego lekarza flebologa, który wykona badanie USG żył  doppler i dokona analizy stanu żył oraz poszczególnych zastawek.

W trakcie pracy stojącej warto co kilka minut zmieniać pozycję ciała i poruszać żwawo nogami — gimnastyka nóg działa przeciwobrzękowo i zmniejsza ryzyko powstawania żylaków. Po powrocie do domu warto leżeć z nogami opartymi o ścianę, aby zlikwidować wszelkie powstałe obrzęki. Skuteczne w usuwaniu obrzęków jest również polewanie ich chłodnym strumieniem wody, a także wykonywanie masażu. Na zmęczone nogi dobrze robi spacer, pływanie, a także rekreacyjna jazda na rowerze.

Wszystkie opinie (0)
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne