Dyskopatia czym jest i jak ją leczyć?

Dyskopatia czym jest i jak ją leczyć?

Dyskopatia (szyjna bądź lędźwiowa) to jedne z najczęściej spotykanych przyczyn bólu kręgosłupa. Choroba wynika z uszkodzenia któregoś z dysków kręgosłupa, które pełnią funkcję amortyzatorów dla poszczególnych kręgów. Dyski te są elastycznymi krążkami składającymi się z jądra miażdżystego oraz otaczającego je krążka z pierścienia włóknistego. Dyskopatia rozwija się w dłuższym okresie czasu, ale daje o sobie znać wtedy, kiedy doświadczamy nagłego, promieniującego bólu.

Pierwszym symptomem dyskopatii jest ból nasilający się podczas jazdy samochodem czy nawet aktywności fizycznej. W pierwszym okresie choroby ból nie jest długotrwały, ale jego intensywność i czas trwania znacznie zwiększają się, kiedy choroba nie jest rozpozna ani leczona. Wówczas wielu chorych sięga nawet po leki przeciwbólowe. W takich sytuacjach konsultacja z lekarzem jest już koniecznością.
Dyskopatia występuje w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym, bo właśnie te elementy kręgosłupa są najbardziej ruchome i to one przyjmują najwięcej obciążeń. Przez co lędźwie i szyja częściej ulegają urazom  https://www.rehavitae.pl/blog/dyskopatia.html.
Dyskopatia ma bardzo wyraźne objawy, których ignorowanie może doprowadzić do bardziej poważnych konsekwencji. Dlatego w przypadku ostrego i nagle pojawiającego się bólu można przypuszczać, że pierścień dysku po prostu pękł. W wielu przypadkach taki uraz goi się samoistnie, a ból łagodnieje i miany chorobowe nie pogłębiają się.
Może się jednak zdarzyć sytuacja odwrotna - ból nie ustaje, bo pęknięcie stale się powiększa. Jest to prawdopodobnie znak, że dysk się wysunął. Oprócz dotkliwego bólu, dyskopatii mogą towarzyszyć dolegliwości neurologiczne w postaci osłabienia kończyn, opadania stopy, zaburzeń czucia czy zaburzeń w funkcjonowaniu zwieraczy (np. nietrzymanie moczu). Wymienione objawy świadczą o zaawansowanej chorobie i tutaj konieczna jest pomoc wyspecjalizowanego neurochirurga.
Leczenie dyskopatii należy rozpocząć od wykonania podstawowych badań, czyli rezonansu magnetycznego. Na jego podstawie można określić rozmiar uszkodzeń oraz zaplanować leczenie w formie rehabilitacji. Pacjenci z dyskopatią mogą uprawiać sport, ale muszą się ograniczyć do momentu, kiedy aktywność zacznie sprawiać jakikolwiek ból. Właściwie dobrana i prowadzona przez specjalistę fizjoterapia uławi proces gojenia uszkodzonego krążka, przez co ból ustąpi i możliwe będzie powrócenie do pełnej aktywności. Jeżeli jednak rehabilitacja nie poprawia stanu pacjenta, konieczna jest ponowna diagnostyka. Może się okazać, że konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w obrębie zmienionego chorobowo odcinka kręgosłupa.
Kręgosłup jest szalenie ważnym elementem naszego ciała. On zapewnia nam prawidłową postawę i odpowiada za możliwość wykonywania ruchów. Kiedy pojawia się ból w jego okolicy, pod żadnym pozorem nie można go ignorować. Ból nie jest objawem zdrowia. Dlatego też nie zwlekaj z wizytą u specjalisty i zadbaj o swoje zdrowie. Jeżeli szukasz najlepszych specjalistów w dziedzinie rehabilitacji i terapii manualne na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego, ośrodek Rehavitae będzie bardzo dobrym wyborem. Pracują tu najlepsi lekarze i specjaliści, którzy pomogą Ci w każdym problemie związanym z bólem kręgosłupa.

Wszystkie opinie (0)
Napisz swoją opinię
Całościowa ocena:

Podobne placówki rehabilitacyjne